Folwark Stary Kuplin

Stary Kuplin – dawny folwark Kraszewskich i Moraczewskich, zbudowany w pierwszej połowie XVIII wieku.

Dom Kraszewskich był drewniany, jednopiętrowy, na planie prostokąta. Na środku frontowej elewacji znajdował się ganek obrośnięty dzikim winem. Dom przykrywał gładki, czterospadowy dach gontowy. Dwór był otoczony ogrodem, przed domem wytyczono wielki gazon.

brprstku03-01

Pierwszym dziedzicem Starego Kuplina z rodu Kraszewskich był Jan (1789–1864), syn Kajetana (1753–1793), chorąży prużański. Jan Kraszewski był ojcem pięciorga dzieci, w tym znanego pisarza Józefa Ignacego Kraszewskiego, który spędził dzieciństwo w pobliskim Dołhem, który również należał do Jana.

Kościół/Cerkiew Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny pochodziła z 1834 roku, została ufundowana przez Jana Kraszewskiego w stylu empire i zbudowana na rozstaju dróg.

361

Сerkiew Wniebowstąpienia NMP

Po Janie Kraszewskim Stary Kuplin miał odziedziczyć jeden z jego synów, Lucjan (1820–1892), jednak w związku z jego aresztowaniem w czasie powstania wyzwoleńczego 1863-1864 roków za pomoc powstańcom, przechowywanie broni, majątkiem zajął się jego brat Kajetan (1827–1896).

Kajetan Kraszewski utrzymuje bogate bibliyateku, który rozpocząłem zebrać jego ojciec, Jan. Biblioteka ta składała się z ponad 10 tysięcy woluminów, wiele ciekawych książek i rękopisów, portrety z XVI-XVIII wieku.

Pierworodnym synem Kajetana był Władysław, jednak w związku z tym, że za młodu utonął w Dźwinie, kolejnym i ostatnim właścicielem z rodziny Krasowskich został syn Kajetana, Bogusław (1857–1916). Tu, w Starym Kuplinie, w rodzinie Bogusława urodzili się synowie – Jan Kajetan i Mieczyław Antoni.

Po Kraszewskich cała własność przeniesiono do Moraczewskich. Tutaj nowe budynki zostały wzniesione, budynki gospodarcze i kaplica grobowa Moraczewskich. Ale do dnia dzisiejszego zachowany się  tylko spichlerz.

370

Spichlerz Moraczewskich. Zdjęcia 1999 roku

Pod koniec 1939 roku przyszedł do tych ziem, władze sowieckie, majątek Kraszewskiego przekształcony w chlew, a następnie zniszczony zabytkowe budynki, w wyniku działalności gospodarczej obszarów wiejskich, a także ogrod dworskie i częśc parku.

1156461

Właściciele folwarku „Stary Kuplin”

5 uwag do wpisu “Folwark Stary Kuplin

  1. Pingback: Jan Kraszewski | Rodzina Kraszewskich

  2. Pingback: Kajetan Kraszewski | Rodzina Kraszewskich

  3. Pingback: Janusz Kraszewski | Rodzina Kraszewskich

  4. Pingback: Folwark Dołhe | Rodzina Kraszewskich

  5. Witam !
    Kilka lat temu byłem w miejscu nieistniejącego już pałacu w Dołhe. Oczywiście przeczytałem kilka powieści Józefa Ignacego Kraszewskiego. Ze smutkiem stwierdzam, że władza sowiecka i białoruska nie uszanowała naszego pisarza. To bliskie sercu Kraszewskiemu miejsce zostało obrócone w perzynę. Oni napisali historię od nowa. Pani Maria Kraszewska po powrocie z zesłania w roku 1946 osiedliła się na Dolnym Śląsku we wsi Struga tam też zmarła. Do dzisiaj w tej wiosce mieszka jej wnuk.
    Mój dziadek Nikita Panasewicz przed II wojną światową mieszkał blisko Dołhe ( we wsi Rosochy ) i znał osobiście rodzinę Kraszewskich, która tam mieszkała. W lutym 1940 roku moja moja babcia Tatiana wraz z dziećmi została deportowana do Kazachstanu. W tym transporcie była również transportowana pani Maria Kraszewska wraz z dzieckiem ( syn ) wraz jego nianią Ulaną białorusinką, która dobrowolnie zgodziła się udać do Kazachstanu. W owym czasie mąż Marii Kraszewskiej oficer kawalerii z Prużan przebywał w rosyjskim obozie jenieckim. W roku 1940 został zamordowany na terenie Ukrainy.
    Mój dziadek aresztowany we wrześniu 1939 roku przez NKWD trafił do więzienia w Prużanach. Osądzony na osiem lat łagru. Prawdopodobnie przeniesiony do smoleńskiego więzienia na ,,delegację” i tam widział dramatyczne wydarzenia. Stamtąd został przetransportowany do Republiki Komi ( Sybir ) celem odbywania kary wyroku sądowego. Odbył rok. Po amnestii w roku 1942 dołączył do żony w Kazachstanie.
    Pozdrawiam

    Polubienie

Dodaj komentarz